0

Biyocoğrafya hangi bilim dallarından faydalanmaktadır?

Biyogorafya; yeryüzündeki insanlar, hayvanlar ve bitkiler başta olmak üzere tüm canlıları her yönden inceleyen bilim dalıdır ve araştırmalarını yaparken de bir çok bilimden yardım alır.
1- Zooloji: Hayvan bilimidir. Hayvanlarla ilgili araştırmalarında biyocoğrafya bu bilimden faydalanır. Hayvanların hangi şartlarda hangi ortamlarda yaşadığını, beslenme türlerini, üremelerini, doğada her türlü hareketlerini inceleyen bilim dalı zoolojidir.
2- Botanik: Bitki türleri üzerinde araştırma yapan bilim dalıdır. Biyocoğrafya, yeryüzündeki bitkiler üzerinde araştırma yaparken bu bilimden faydalanır. Bitkilerin tomurcuklanması, fotosentez olayları gibi bir çok alanlarda inceleme ve araştırmalar yapar.
3- Antropoloji: Irk bilimidir yani insanların tüm genetik yapılarını ve bu yapılara uygun olarak hangi ırka ait olup hangi dönemlerde yaşadığı konusunda bilgilerin araştırmasını yapar ve sonuçlara ulaşır.

Biyocoğrafya hangi bilim dallarından yararlanır,  biyocoğrafya hangi bilimlerden yararlanır,  biyocoğrafyanın yararlandığı bilim dalları,  Biyocoğrafya hangi bilim dallarından yararlanmaktadır,  biyocoğrafya yararlandığı bilim dallarıYorum Gönder

 
Top