0

Bir dünya haritasına baktığımızda ülkemizin bulunduğu konumla ilgili neler söyleyebiliriz?

1- İki eski kıtayı birbirine bağlıyor, Üç kıtanın geçiş yolları üzerindedir.(Asya –Avrupa- Afrika)

2- Üç tarafı denizlerle çevrilidir; kuzeyde Karadeniz, güneyde Akdeniz, batıda Ege Denize,  kuzeybatıda Marmara denizi bulunur.

3- İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazları Türkiye’nin kontrolündedir. Karadeniz’den Akdeniz’e geçişler Türkiye’nin üzerinden olur.

4- Kuzeybatısında sanayi bakımından gelişmiş Avrupa ülkeleri; güney ve güneydoğusunda petrol bakımından zengin Ortadoğu ülkeleri bulunur. Türkiye bu ülkelerin ortasında yer alır.

5- Yurdumuz doğu uygarlıkları ile batı uygarlıklarının kesiştiği yerdedir.Bu yönüyle Türkiye dünya turizminde önemli bir yere sahiptir.


Bir dünya haritasına baktığımızda ülkemizin bulunduğu konumla ilgili neler söyleyebiliriz? ile ilgili aramalar 
dünyanın farklı yerlerinde yaşayan insanların yaşantılarının birbirinden farklı olmasının sebepleri dünyanın farklı yerlerinde yaşayan insanların yaşantıları neden farklıdır yaşadığınız yerin iklim özellikleri hakkında bildiklerinizi söyleyiniz türkiye'de farklı iklimlerin görülmesinin sebepleri neler olabilir ankaranın iklim özellikleri anadolu da kurulan ilk uygarlıklar nelerdir insanların yerleşim yeri seçiminde etkili olan faktörler neler olabilirYorum Gönder

 
Top