0

Güzel İş ve Güzel Davranış: Sâlih Amel
        İslam dininde insanın güzel davranışlar sergilemesine ve güzel ahlaklı olmasına büyük önem verilir. İnsanlar, iyilik yapmaya ve başkalarının yararına olacak davranışlarda bulunmaya teşvik edilir. İnsanın kendisine ve çevresine yararlı olmak amacıyla Allah rızası için yaptığı her güzel iş ve davranış, sâlih amel olarak adlandırılır.
          İnsanlar ve diğer varlıklar için yararlı olan her iş Allah’ı hoşnut eder. Salih amel de hiç kimseden karşılık beklemeksizin sadece Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak için yapılır. Onun için namaz kılmak salih amel olduğu gibi birine güler yüz göstermek, ihtiyacı olan bir hastaya kan vermek ve selam vermek de sâlih amel sayılır. Bir yakınımızın eksik veya yanlış davranışlarının düzeltilmesine yardımcı olmak sâlih ameldir.
          Allah, insanlardan, kötülükten kaçınıp güzel işler yapmalarını istemektedir. Kur’an-ı Kerim’de sâlih amel yapanlar, yani güzel iş ve davranışlarda bulunanlar övülmektedir. Allah’a inanıp güzel işler yapanların Allah tarafından ödüllendirilecekleri bildirilmektedir. Bununla ilgili olarak Kur’an-ı Kerim’de, “İman edip salih ameller işleyenlere gelince halkın en hayırlısı da onlardır… Allah kendilerinden hoşnut olmuş, onlar da Allah’tan hoşnut olmuşlardır.” (Beyyine suresi, 7-8)  buyrulmaktadır.
      Dinimiz; yaşlıları, kimsesizleri koruyup gözetmeyi, yoksullara, muhtaçlara ve zor durumda olanlara yardımcı olmayı emreder. Bir Müslüman; annesine, babasına ve diğer büyüklerine saygılı olmalı, küçüklerini sevmeli ve korumalıdır. Çevresindekilerle iyi geçinmeli, kötü söz söylememeli, kimseyi kırıp incitmemelidir. 

Dinimiz, bunun gibi bütün erdemli davranışları, sâlih amel kabul eder ve bunların yaygınlaşmasını ister.Yorum Gönder

 
Top