0

Kuvvet uygulanan cisimlerde ne gibi değişiklikler meydana gelir? ile ilgili aramalar
 kuvvet uygulanan cisimlerde hangi değişiklikler olur kuvvet cisimlerde ne gibi değişiklikler yapar kuvvet cisimlerde ne çeşit hareketler sağlar kuvvetin cisimlere yaptığı etkiler nelerdir kuvvet cisimlerin hareketini nasıl etkiler kuvvet uygulanan cisimlerin şekli değişir mi hareketli bir cismi dahada hızlandırmak için ne yapılabilir cisimlere uygulanan kuvvet çeşitleri

Kuvvet uygulanan cisimler harekete geçer, hızlanır, yavaşlar veya durur, döner, yön değiştirir, şekil değiştirir.

Harekete geçirme: Duran bir cisme yeterince kuvvet uyguladığımızda onu harekete geçiririz. Örneğin; duran bir el arabasını iterek hareket ettiririz.

Hızlanma: Hareket halindeki bir cismin gidiş yönünde bir kuvvet uyguladığımızda onu hızlandırırız. Örneğin; hareket halindeki bir oyuncak arabayı iterek onu daha da hızlandırırız.

Yavaşlama veya durdurma: Hareket halindeki bir cismin gidiş yönünün tersi yönde bir kuvvet uyguladığımızda onu yavaşlatır veya durdururuz. Örneğin; koşan bir arkadaşımızı arkasından çektiğimizde yavaşlar veya durur.

Dönme: Cisimler kuvvetin etkisiyle döner. Örneğin; yel değirmenleri rüzgarın uyguladığı kuvvetin etkisiyle döner.

Yön değiştirme: Kuvvet hareket eden bir cismin yönünü değiştirebilir. Örneğin; üzerimize doğru gelen bir topa vurarak topun yönünü değiştiririz.

Şekil değiştirme: Kuvvet uygulanan cisimler şekil değiştirebilir. Kuvvet cisimlerin şekillerinde; bükme, germe, sıkma veya vurma yoluyla değişiklikler yapabilir. Örneğin; oyun hamurunu sıkarak, cama vurarak, teli bükerek şekillerini değiştirebiliriz.Yorum Gönder

 
Top