0

Ses kirliliği nedir?

İnsanların hoşuna gitmeyen onları rahatsız eden şiddetli seslere gürültü denir.Gürültü ses kirliliği yapar. 

Düğün salonları,eğlence yerleri,atölye ve fabrikalar,inşaat alanları,okul bahçeleri  gürültüye sebep olur.


Ses kirliliği; insanların işitme sağlığını ve algılama gücünü olumsuz yönde etkileyen, kişinin psikolojik ve fiziksel dengesini bozabilen, iş verimini düşüren, çevrenin doğallığını bozan bir çevre sorunudur. Ses kirli­liğinin yoğun olduğu bir şehirde yaşayan insanın; iş veriminin düşük, sinirli yapıda ve huzursuz olduğu gözlenir.

Ses kirliliği kaynaklarının başında trafik sorunu gelir. Taşıtlardan çıkan fren sesleri, motor ve egzoz sesleri trafik gürültüsünün başında gelir. Trafiğin yoğun olduğu büyük şehirlerimizde karayolundan geçen ta­şıtların sayısı gün geçtikçe artar. Büyük şehirlerimiz bu yoğun karayolu gürültüsünden gittikçe daha fazla etkilenir.

Demir yollarının yük taşımacılığında önemli yeri vardır. Ancak demir yollarının gürültüsü insanlarda rahatsızlık uyandırır. Ayrıca büyük şehirlerdeki uçaklar da ses kirliliğine neden olur.

Endüstrinin yoğun olduğu bölgelerde endüstri gürültüleri bu işlerle uğraşan kişileri doğrudan etkiler. Hatta tedavisi olmayan rahatsızlıklara neden olabilir. Çevremizde, bağıran satıcılardan arabalarının kornala­rını istedikleri zaman çalan insanlara kadar birçok sorumsuz kişi bulunur. Ayrıca sorumsuzca açılan radyo ve teyp sesleri de ses kirliliğine neden olur.

Ses kirliliğinin etkileri

 •       Fizyolojik etkiler: Ses kirliliği geçici ya da sürekli işitme kaybına, yüksek tansiyona, solunum ve dolaşım bozukluğuna yol açar.

•       Psikolojik etkiler: Zihinsel etkinliğin azalmasına, strese,uyku düzeninin bozulmasına, sinirliliğe,
dikkatin dağılmasına, iş veriminin düşmesine neden olur.

Ses kirliliğinin önlenmesi için ;

•       Toplu taşıma sistemine geçilmeli, metrolarla yapılan yer altındaki trafiğe önem verilmeli, bisiklet kullanımı yaygınlaştırılmalı,

•       Taşıtlara susturucu takılmalı, gerekli kontrolleri zamanında yapılmalı,

•       Sanayi tesisleri şehir dışına kurulmalı, gürültü ölçümleri yapılmalı, gürültülü yerlerde çalışan kişi­ ler kulaklarına kulaklık takmalı,

•       Evlerde çift camlı pencereler kullanılmalı,

•       Seyyar satıcıların bağırarak mal satmaları yasaklanmalı,

•       Evlerde başkasını rahatsız edecek şekilde gürültü edilmemeli,


•       Ses kirliliği konusunda kişi ve kuruluşlar bilinçlendirilmelidir.,

Ses kirliliği nedir? ile ilgili aramalar
ışık kirliliği nedir ses kirliliği nedir vikipedi ses kirliliği nasıl önlenir ses kirliliğinin nedenleri ses kirliliğine örnekler ses kirliliği nedir kısaca ses kirliliği nedir kısaca bilgi ses kirliliği nedir kısa bilgiSoru-Cevap Sitesi

Yorum Gönder

 
Top