0

Kaynaklar Tükenmesin
Evimizde elektrik ,su ve doğalgaz gibi kaynakları kullanırız. Su en önemli ihtiyaçlarımızdan biridir. Hem beslenmede hem temizlikte kullanırız. Evimizdeki birçok eşya elektrik ile çalışır. Kullandığımız elektrik miktarına göre fatura öderiz. Bu yüzden boşa kullanmamalıyız. . Kullanmadığımız zamanlarda televizyonu ve bilgisayarı kapatmalıyız. Bütün kaynaklar sınırlıdır bu yüzden dikkatli kullanmalıyız.


İhtiyaçlarımızı Nasıl Karşılarız ?

İhtiyaçlarımızı karşılamak için alışveriş yaparız. Annemiz ve babamız ihtiyaçlarımızı karşılamak için çalışıp para kazanırlar.Para bir değişim aracıdır.Para vererek ihtiyaçlarımızı alabiliriz.Ancak paramız sınırsız değildir.B u yüzden ihtiyaçlarımıza öncelik vermeli paramızı tasarruflu kullanmalıyız.Harçlıklarımız kumbaramızda biriktirebiliriz.

Aile Bütçesi
Aile Bütçesi bir ailenin gelir ve giderlerinin hesaplanmasıdır. Gelir , anne babamızın kazandığı paralardır.Gider ise faturalar , mutfak ihtiyaçları , okul ihtiyaçları , giyim gibi ihtiyaçlarımızdır.Paramızı bütçemize göre harcamalıyız.

Evimizdeki Tehlike
Kibritle ve ateşle oynamamlıyız.
   Fırın , ocak gibi aletleri büyüklerimizden yardım alarak ve çok dikkatli kullanmalıyız.      Evimizdeki ilaçları ailemizden habersiz almamalıyız.    
Kesici aletleri de habersiz almamamız gerekir.
Kırılacak eşyaklara karşı da dikkatli davranmalıyız.

Doğal Afetlere Hazırlanıyorum
Can ve mal kaybına neden olan yer sarsıntılarına deprem denir.Depremin zararları depreme karşı alınacak önlemlerle en aza indirilebilir.Her ailenin bir aile afet hazırlık planı olmalıdır.Her evde bir deprem çantası hazırlanır.Bu çantaya radyo ,radyo pili ,kuru gıda ,düdük, el feneri , giysi ,çok amaçlı çakı ,kalem ve içinde önemli telefon numalaraının bulunduğu bir not defteri konur.
Depremde bize zarar verebilecek eşyaları bulmak için deprem tehlike avı yapılır Deprem sırasında başımıza düşebilecek eşyaları belirleyip duvara sabitlemeliyiz.

Zaman Dilimleri
Bir gün önceki zaman dilimine dün , İçinde olduğumuz güne bugün , bugünden sonraki yaşanmamış olan güne de yarın denir.Dün, yaşanmış ve bitmiştir .Bugün ,yaşanmaktadır Yarın ise yaşanacaktır.

Her Gün Biraz Daha Büyüyoruz
   Daha önce bir çok şeyi başkalarından yardım alarak yapıyorduk artık y7ardım almadan da yapabiliyoruz zamanla hepimiz büyüyor gelişiyoruz. Duygularımız, düşüncelerimiz , zevklerimiz değişiyor.

Oyuncaklarım
   Bütün çocuklar oyuncakları çok sever ama zamanla sevdikleri oyuncaklar değişir. Bebekken çıngırak severken büyüdükçe araba ve bebekleri sevmeye başlarlar.

Eşyalar da Değişir.
   Doğadaki tüm varlıklar zaman içinde değişime uğrar.İnsanlar ,bitkiler zamanla değişir.Eşyalarımız da zamanla eskir ve yenilerini alırız.Yorum Gönder

 
Top