0

ARKADAŞLIK
         Ördek ailesi ile kurbağa ailesi uzun yıllardır gölde yaşıyorlardı. İlkbahar mevsiminin güzel bir pazar sabahı leylek gagasında bir pullu balıkla gölün üzerinden geçiyordu. Leyleğin bir anlık boşluğunu bulan pullu balık göle düştü. leylek ne kadar bakındı ise de balığı göremedi. Pullu balık gölde gizlenmişti. Kurbağa olanı biteni görmüştü. Usulca pullu balığa seslendi:
   _ Korkmana gerek yok leylek gitti minik dostum. İyi iş başardın ben olsam şimdi leyleğin midesindeydim, dedi. Pullu balık olduğu yerden çıktı. Leylekten kurtulmuş olmasına rağmen üzgün görünüyordu. Bu sırada  ördek kardeş geldi. Kurbağa olanları anlattı. Ördek “Hayırdır sevgili kardeşim, neden bu kadar üzgünsün? “diye sordu. Pullu balık “Ben üzgün olmayayım da da kim üzgün olsun. Ailem arkadaşlarım hepsi denizde kaldı. Burada yalnızım” dedi.
Ördek ve kurbağa balığın haline pek üzüldü. Ördek “Biz buradayız seninle kısa sürede kocaman bir aile oluruz, merak etme” dedi. Günler günleri kovaladı ördek ve kurbağa, pullu balık kendini yalnız hissetmesin diye bir sürü etkinlik düzenlediler. Pullu balık da kısa sürede bu iki arkadaş ile güzel bir dostluk kurdu. Pullu balık arkadaşlarının yaptığı duyarlı davranışlar sayesinde artık kendini hiç yalnız hissetmiyordu. Yeni ailesi ile çok mutlu olmuştu.
Soruları metne göre cevaplayınız
1-Ördek ve kurbağa ailesi nerede yaşıyordu?
……………………………………………………………………………………
2-Pullu balık göle nasıl geliyor?
…………………………………………………………………………………………
3-Pulu balık niçin üzülüyor.
…………………………………………………………………………………………
4-Arkadaşları ona nasıl davranıyor?
…………………………………………………………………………………………
5-Pullu balığı kimler mutlu ediyor?
………………………………………………………………………………………….
6-Metnin anafikri nedir?
………………………………………………………………………………………….
7-Metnin kahramanları kimdir?

…………………………………………………………………………………………


2. Sınıf Türkçe Metin Anlama Etkinliği ile ilgili aramalar

2. sınıf okuduğunu anlama etkinliği, 1. sınıf okuduğunu anlama etkinliği, 2. sınıf okuduğunu anlama etkinliği, eğitimhane 2 sınıf türkçe okuduğunu anlama, 2 sınıf okuma anlama etkinlikleri, 2 sınıf okuduğunu anlama çalışmaları, 2 sınıf okuduğunu anlama testi, 2 sınıf okuduğunu anlama metinleriYorum Gönder

 
Top