0

Okuma Anlama Soruları
       1.  Barış okuldan gelmiş ve öğle yemeğini yemişti.  Meyve tabağından bir elma ile mandalina aldı, balkona çıktı. O gün okulda çok bunalmıştı. Öğretmen, iki derste sürekli deftere konu özeti yazdırmış, teneffüse çıkarmamıştı. Bir yandan elmayı kemiriyor, bir yandan çevreye bakıyordu.  Oturdukları apartman , on altı katlı, yetmiş daireliydi. Onlar on ikinci katta oturuyorlardı. Geçen yıl buraya taşındıklarında biraz korkuyordu balkona çıkmaya ama artık alışmıştı. Balkona çıkınca kendini uçmakta sayardı. Çevresinde ne varsa oyuncak gibi görüyordu. Bu ilginç görünüme dalarak, elmasını bitirdi, koçanını aşağıya attı, mandalina soymaya başladı.
Barış kaçıncı katta oturuyordu?
A. sekizinci      B. on altıncı       C. on ikinci

  1. Okul toplu yaşadığımız  bir yerdir. Okulda öğretmenler, öğrenciler ve diğer görevliler vardır. Toplu yaşanılan yerlerde uyulması gereken kurallar vardır. Bu kurallar düzeni sağlamak için konulmuştur. Herkes istediği her şeyi yaparsa düzensizlik ve karmaşa olur. Bu nedenle okul gibi toplu yaşanan yerlerde kurallara uyulmalıdır. Uymayanları ise kibarca uyarmak gerekir.
Yukarıdaki metne göre kurallar neden konulmuştur?
A.   Müdür istediği için            B. Düzeni sağlamak için                 
C. Öğrenciler istediği için

  1. O gün Ali derse geç kalmıştı. Telaşla derse girdi. Öğretmeninden özür diledi. “Öğretmenim geç kaldım.Ama bütün suç kırmızı ışıkta.Aslında ben geç kalmayacaktım. Tam caddeden karşıya geçecekken kırmızı ışık yandı. Beklemek zorunda kaldım. Yeşil ışık yanınca geçtim. Tam öteki caddeye geldim, yine kırmızı ışık yandı. Yine bekledim yeşil ışık yanıncaya kadar da zil çaldı.”  Öğretmeni Ali’ye  “Trafik kurallarına uymakla iyi yaptın. Ancak evden biraz daha erken çıksaydın geç kalmazdın.” dedi.
Öğretmen , Ali’nin hangi davranışını beğenmiştir?
A.Derse gelmesini    B.Özür dilemesini     C. Trafik kurallarına uymasını

  1. Pazara gitmeyi çok severdim. Filemi doldurmadan önce başlarım  kalabalığın arasında dolaşmaya. Bir süre böylece pazarlık  edenlere bakarım. "Üzüm kaça?" "Aman iyisinden koy!"  "Yumurtalar taze mi?" diye peş peşe soru soranları seyretmesi  öyle eğlenceli olur ki! Hele satıcıların bağırışları!
    Alışveriş yapmadan önce yazar ne yaparmış?
A.   Yemek yermiş               B. Kalabalığın arasında dolaşırmış    
C. Fiyatlara bakarmış

  1. Elif, bütün bu güzel çiçek kokuları içinde, bu parlak ve yakıcı güneşin altında, bundan sonra ne yapacağını düşünüyordu.
    Yukarıdaki paragrafta aşağıdaki duyulardan hangisi ile ilgili bir ayrıntı yoktur?
A.   Görme     B. Koklama     C. Tatma

  1. Bebeğin vücut ve ruh sağlığı için en uygun besin, annenin kendi sütüdür.   Anne sütüyle beslenen bebeğin  D vitamini ve flor dışında hiçbir  ek besine ve vitamine gereksinimi yoktur. İlk altı ay yalnız anne sütüyle beslenen bebekler sağlıklı büyür ve gelişir.  Başta ishal olmak üzere mikroplu hastalıklara yakalanmazlar,  bebeklik döneminden sonra da daha az hastalanırlar. 
Bebekler hangi dönemde yalnız anne sütüyle beslenirse daha sağlıklı olur?
          
          A. Bir yaş         B. İlk iki ay         C. İlk altı ayYorum Gönder

 
Top