0

Cumhuriyet döneminin ilk tarihçilerinden biri olduğunuzu düşününüz Türk tarihinin yeniden yazılması ile ilgili bir rapor hazırlayınız.

Tarih belgeler ile araştırılır esasından yola çıkarak elimize ulaşan en eski yazılı belgeyi, Türklerin başlangıcı olarak kabul etme yolunu seçmek bilimsel araştırma esasları açısından hatalıdır.

Burada asıl araştırılması gereken husus “Türkler ile ilgili” yazılı belgelerin değil, “Türklerin” tarih sahnesinde hangi dönemlerden itibaren hangi coğrafyada ve hangi kültürel özellikleri ile yer aldıkları olmalıdır. Bu sonuçlara ulaşabilmek için günümüzde kullanılan temel bilimsel dallar kalıtım bilimi, biyolojik ve kültürel antropoloji ve jeolojidir.

Bu konuda bize düşen en büyük görev, arşivleri tekrar araştırmak ve Türklerin yaşamış olduğu bölgeleri tekrar tetkik ederek bilgi ve belgeleri kendi tecrübelerimize göre yorumlamak olabilir.
Geniş bir coğrafyada yaşamış olan Türk topluluklarının kaydın tutulması ve arşiv oluşturulması elbette bir çok zorluğu içinde barındıran bir süreç başlatacaktır. Önemli olan bu süreci başlatmak ve gerisini gerekli maddi kaynakları oluşturduktan sonra sistemli bir şekilde araştırmacıların kabiliyet ve gayretine teslim etmek olacaktır.Yorum Gönder

 
Top