0

Okul Heyecanım Teması Konusu Özeti ile ilgili aramalar;
okul heyecanım teması kavramları
okul heyecanım teması değerlendirme soruları
2. sınıf okul heyecanım teması kavramları
1.sınıf okul heyecanım teması değerlendirme
3. sınıf okul heyecanım teması değerlendirme soruları
okul heyecanım temasında geçen kavramlar
3.sınıf hayat bilgisi okul heyecanım testleri
3.sınıf hayat bilgisi benim eşsiz yuvam teması konu özetleri

                                                                OKUL HEYECANIM
                                                                           OKULA HAZIRLIK
Okul çantamıza ders programımıza göre akşamdan gerekli araç gereçleri yerleştirmeliyiz. Okula hazırlıklı gelmemiz başarımızı etkiler. Çünkü her gün arkadaşımızdan kalem, silgi, cetvel veya başka şeyler isteyemeyiz. Ders esnasında arkadaşımızı ve öğretmenimizi rahatsız etmiş oluruz. Bunun için akşam yatmadan önce veya okuldan geldikten sonra çantamızı hazırlamamız gerekir. Ayrıca ödevlerimizi yapıp çantamıza koymazsak üzüntü yaşarız. Öğretmenimize yaptığımız ödevimizi gösteremeyiz. Bundan dolayı başarımız düşer. Okul hazırlıkları, düzenli olmamızı ve derslerimizi daha iyi anlamamızı sağlar. Böylece daha başarılı oluruz
                                                                         FARKLI OLMAK DOĞALDIR
 Görünüş ya da yapı bakımından ortak yönleri olanlara benzer, ayrı yönleri olanlara farklı denir. “Benzerlik” ve “farklılık” ifadeleri insanlar için de kullanılır. İnsanların fiziksel özellikleri, hoşlandıkları, yetenekleri arasında benzerlikler ve farklılıklar vardır. İnsanlar arasında farklıkların olması bir olumsuzluk değildir. Okuldaki arkadaşlarımızla saç ve göz renklerimiz, boyumuz, ağırlığımız benzer ya da farklı olabilir .Farklılık ve benzerliklerimizin olması doğaldır.
 Resimlerde görülen çocukların fiziksel özellikleri birbirinden farklı.. Herkesin aynı şeylerden hoşlanması mümkün değildir. Arkadaşlarımızın farklılıklarına saygı duyup, benzer özelliklerimizi düşünerek çok iyi arkadaşlıklar kurabiliriz.
                                                                       ARKADAŞIMI SEÇERKEN

1Birbirine karşı sevgi, saygı ve anlayış gösteren kişilerden her birine arkadaş denir. Arkadaşlarımız hayatımızda önemli bir yer tutar. Arkadaşlarımızla birlikte oyun oynar, ders çalışırız. Onlarla duygularımızı paylaşırız. Birlikte eğlenir, mutlu olur, üzülürüz. Zamanımızın büyük bir kısmını onlarla birlikte geçiririz. Bunun için arkadaş seçiminde çok dikkatli olmalıyız. Arkadaşımızda bazı değerlerin olmasına önem vermeliyiz
*İnsanların arkadaşlarında bulunmasını istediği özellikler,
çalışkanlık                             akıllılık
saygı                         yardımseverlik
hoşgörü                                 iyimserlik
cesurluk                                samimiyet
dürüstlük                               güvenilirlik
anlayış                                   uyumluluk
                                                                     OKULDA İLETİŞİM

İletişim, duygu ve düşüncelerimizi diğer insanlarla paylaşabilme, diğer insanlar tarafından iletilen duygu ve düşünceleri anlayabilme becerisidir.
 İletişim kurduğumuz kişinin sözlerini ve davranışlarını yanlış anlamamak için nelere dikkat etmeliyiz?
1-Karşılıklı konuşuyorsak, konuştuğumuz kişiyle göz teması kurmaya
2-Alaycı , sinirli bir ses tonuyla konuşmamaya
3-Güzel söz söylemeye
4-Karşımızdaki kişi konuşurken onu dinlemeye
5-Anlaşılır bir dille konuşmaya
6-Derste öğretmenimizin veya arkadaşımızın sözünü kesmemeye özen göstermeliyiz.
                                                                 DUYGULARIMIZ

Gün içerisinde yaşadığımız olaylarla mutlu, üzgün, kızgın veya öfkeli olabiliriz. Bunlar normal davranışlardır. Önemli olan öfkemize hâkim olmak ve olumsuz davranışlardan uzak durabilmektir. Üzüntülerimizi, sıkıntılarımızı veya korkularımızı birileriyle paylaşmamız bizi rahatlatır ve iyi hissetmemizi sağlar.  Bu yüzden kendimizi kötü hissettiğimiz zaman bunu arkadaşımıza, öğretmenimize, annemize, babamıza veya tanıdığımız aile büyüğümüze anlatarak onlardan yardım isteyebiliriz
                                                                      İSTEMEDEN ÖNCE DÜŞÜNELİM

  Birbirimize karşı saygılı olmalıyız. Herkesin istek ve ihtiyaçları, görüşleri farklı olabilir, bizim gibi düşünmeyebilirler.  Bizim bunlara karşı saygılı olmayı öğrenmemiz gerekir. Saygı duymak; karşımızdaki insanı olduğu gibi kabul etmek, kırıcı sözlerle konuşmamak, insanları rahatsız edecek şekilde davranmamak ve herkesin saygıyı hak ettiğini bilmektir. Çevremizdeki insanlara karşı anlayışlı ve saygılı olmalıyız. Aynı şekilde bize de anlayış ve saygıyı göstermelerini istemeliyiz.                                
                                                             DEMOKRATİK ÇÖZÜMLER

Sınıf başkanını seçimle belirleriz. Seçim demokratik bir uygulamadır. Başkan olmak isteyenler aday olurlar. Yapacakları çalışmaları anlatarak arkadaşlarından kendilerini seçmeleri için oy isterler. Bizde başkan olmasını istediğimiz arkadaşımızın adını oy pusulasına yazarak oy sandığına atarak oy veririz. verilen oylar sayılarak en fazla oy alan aday başkan seçilir. Mesela sınıf kurallarını birlikte belirleyebiliriz. Kararları tartışarak ve oylayarak belirleriz. Öğretmenin derste her öğrenciye konuşma hakkı tanıması. Kulüp seçimlerinde öğrencilerin yeteneklerinin ve isteklerinin göz önüne alınması.
                                                                                DOĞRU DAVRANIŞLAR

Arkadaşlarımıza ve çevremizdeki diğer insanlara karşı saygılı, sevgili ve hoşgörülü olmalıyız. Arkadaşlarımıza karşı dürüst olmalı, yaş, cinsiyet ve bedensel engelleri nedeniyle ayrım yapmamalıyız. Arkadaşlarımız oynarken bizi oyunlarına almazlarsa kendimizi kötü hissederiz. Moralimiz bozulur. Kendimiz için istemediğimiz bir davranışı arkadaşlarımız için de istememeliyiz. Arkadaşlarımıza ve herkese karşı dürüst olmalıyız. dikkat etmemiz gereken bir şey var. O da bu durumları yaşayan bir kişinin ne hissedeceği. Yanlı davranmak yerine karşıdaki kişiye duyarlı olmalıyız. Böyle davranışlar sergileyen arkadaşlarımızı da uyarmalıyız


                                                                                  NEYE İHTİYACIMIZ VAR
Okulda hepimiz birçok sorunla karşılaşabiliriz. Bu sorunları çözmek için önce kendimiz dürüst olmalıyız. Sonra arkadaşlarımızdan dürüstlük beklemeliyiz. Yaşadığımız sorunları çözmeye çalışmalıyız. Kavgayla veya öfkeyle sorunlara çözüm bulamayız. Her sorunumuzu konuşarak dürüstlükle çözebiliriz. Sorunlarımızın çözümünde büyüklerimizden yardım alabiliriz.
                                                                                  OKULUMUN TARİHİ
Her okulun girişinde o okulun kuruluşu ile ilgili bilgilerin yer aldığı levhalar asılıdır. Bu levhalarda okulun tarihçesi anlatılır. Okula adını veren şahsın öz geçmişi okulun yapılış tarihi tadilat yapılmışsa tarihi gibi konular hakkında bilgiler bu levhalarda bulunur. Okulumuzun tarihini bütün öğrencilerimiz bilmelidirler
                                                                              SORUNUMU ÇÖZÜYORUM
Okulumuzda ve sınıfımızda ortak kullandığımız okul araç gereçleri vardır. Bu araç gereçleri özenli ve düzenli kullanmalıyız. hasar vermemeliyiz. Bizim kullandığımız gibi bizden sonra gelecek öğrencilerinde kullanmasını sağlamalıyız. Sınıfımızda bulunan bütün araç gereçleri özenle kullanmalı zarar verenleri uyarmalıyız.
                                                                        YAŞASIN CUMHURİYET
Ulusça kutladığımız bayramlara Milli Bayramlar denir.  Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da kurtuluş Savaşı’nı başlatmak için Samsuna çıktığı günü 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutluyoruz.
23 Nisan 1920’de Millet Meclisi Açılmış ve 23 Nisan gününü de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı olarak kutluyoruz.
30 Ağustos 1922’d Kurtuluş Savaşı kazanıldı ve 30Ağustos’uda Zafer Bayramı olarak kutluyoruz.
29 Ekim 1923’de Cumhuriyet kuruldu. 29 Ekim’i Cumhuriyet Bayramı olarak kutlarız.
                                                                              ÖNEMLİ OLAN YARIŞMAK

Gün içinde arkadaşlarımızla birçok oyun oynarız. Bu oyunların içinde bazen kaybeder bazen de kazanırız. Kazandığımız zaman çok seviniriz. Kaybettiğimiz zaman da üzülürüz. Ama kaybettiğimizde kazanan arkadaşımıza veya gruba öfkelenmek, kızmak, mızıkçılık yapmak doğru bir davranış değildir. Kaybetmenin de kazanmak kadar doğal olduğunu düşünmemiz gerekir. Kazanan arkadaşlarımızı tebrik ederek güzel bir davranış sergilemeliyiz. Kazanan grup ta kaybeden grubu çabalarından dolayı tebrik etmelidir
                                                                                   KURALLAR HEPİMİZ İÇİN

Kurallar bizlerin daha huzurlu yaşaması içindir. Kuralların olmadığı yerde kargaşa olur. Okul kurallara uyulmadığı zaman sıkıntılar yaşanabilir. Mesela; okula zamanında gelmezsek sınıfta dersi bölmüş oluruz. Hem öğretmenimiz hem de arkadaşlarımız bundan rahatsız olur. Merdivenlerden koşarak inip-çıksak, kantinde sıraya girmeden alışveriş yapmak istesek birisine çarpabilir ve yaralanmasına sebep olabiliriz.
                                                                                   HER ŞEYE RAĞMEN

Okulda bilgi beceri kazanıp yeteneklerimizi geliştirebiliriz. Okul bize olumlu davranışlar kazanmamızı sağlar. Toplum içinde nasıl davranmamız gerektiğini, arkadaş ilişkilerini okulda öğreniriz. Okula gitmeyen bir kişi öncelikle okuma yazma öğrenemez. Her şeyi başkasına yazdırıp okutmak zorunda kalır. Kaybolduğunda evinin adresini bilmediği için bulmakta zorlanır. İlerde meslek sahibi olmakta güçlük çeker. Tek başına alışveriş yapamayabilir. Yani hayatında hep zorluk yaşar. Okul bizim için kendimizi geliştirdiğimiz bir bilgi yuvasıdır.
                                                                                     NE YAPMALIYIM

Okulda acil bir durum veya kaza olabilir. Bu durumda sakin olmalıyız. En yakınımızda bulunan öğretmene haber vermeliyiz. Okul bahçesinde dikkatsizce koşarken düşebiliriz. Bir başkasının düşüp yaralanmasına neden olabiliriz. Biz veya bir arkadaşımız, okul içerisinde yada okul bahçesinde yararlanırsa ona hemen yardım etmeliyiz. Bizim yardım edebileceğimiz basit bir kaza ise sınıfta bulunan ecza dolabındaki malzemelerle gerekli ilk yardımı yapmalıyız. Bizim yapamayacağımız bir ilk yardım gerekiyorsa öğretmenimizden yardım isteyebiliriz. Daha ciddi yaralanmalarda 112 ‘yi arayarak gerekli yardımı alabiliriz.
                                                                                    ÖZEL GÜNLER

Dini ve resmi bayramlar herkes tarafından kutlanan ortak özel günlerimizdir. Bunun yanında bize ait özel günlerde vardır. Düğün, doğum günü, yıl dönümleri ve sünnet merasimleri bizim için önemli özel günlerden bazılarıdır. Özel günler ve toplumsal paylaşımlarımız için güzel zamanlardır. Bu günlerde bir araya gelir sevinçlerimizi paylaşırız. Birbirimize daha çok yakınlaşırız. Birlikte kutlamalar yaparız. Kutlama öncesinde de hazırlıklarımız olur.
                                                                       ATATÜRK'ÜN ÖĞRENİM HAYATI
Mustafa annesinin isteği üzerine önce mahalle mektebine gitti. Babası Mustafa’yı bu okuldan alıp Şemsi Efendi İlkokuluna yazdırdı. İlkokulu bitirince Askeri ortaokul sınavlarına girdi ve kazandı. Matematik öğretmeni Kemal adını verdi. Mustafa Kemal daha sonra Manastır Askeri Lisesine gitti. Liseden sonra İstanbul’da Harp okuluna gitti. Daha sonra Harp Akademisine gidip buradan mezun olup, kurmay yüzbaşı rütbesiyle orduya karıldı.
                                                         TÜKETİCİ OLARAK HAKLARIMI BİLİRİM
Alacağımız ürünlerde öncelikle kontrol etmemiz gerekenler vardır. Bunları TSE belgesi, garanti belgesi, son kullanma tarihi olarak sıralayabiliriz. Aldığımız ürünle birlikte mutlaka fiş yada fatura almalıyız. Aldığımız ürün hasarlı yada arızalı olursa bunu fiş yada faturası ile birlikte aldığımız mağazaya iade etmeliyiz
                                                              NASIL DAHA İYİ ÖĞRENİRİZ?
İnsanlar birbirinden farklı olduğu gibi öğrenme biçimlerde birbirinden farklıdır. Arkadaşlarımızla konuştuğumuzda herkesin farklı biçimleri olduğunu görürüz. Bu öğrenme biçimlerini; deney ve gözlem yaparak öğrenme, not tutarak öğrenme, resim ve görsellerden yararlanarak öğrenme, yüksek sesle okuyarak öğrenme, önemli yerlerin altını çizerek okuyup öğrenme şeklinde sıralayabiliriz. Herkes nasıl daha iyi öğrendiğini test ederek bulmalı ve bilgilerini pekiştirmeli tam öğrenmeyi sağlamalıdır
                                                              BİLGİYE ULAŞIRKEN
Okulumuzda bulunan bilgi teknoloji sınıfındaki bilgisayarlardan yada evimizdeki bilgisayarlardan internete bağlanarak çok rahat bir şekilde bilgilere ulaşabiliriz. Bilgisayar kullanmayı kursa giderek öğrenebildiğimiz gibi kullanma kılavuzundaki yönergeleri de dikkatlice okuyup uygulayarak ve bilen birinden yardım isteyerekte öğrenebiliriz.
                                                           TRAFİK KURALLARI
Trafikte kendimizin ve başkasının güvenliği için trafik kurallarına uymalıyız. Bu kurallar trafikte düzeni sağlamak içindir. Karşıdan karşıya geçerken yaya geçidinden yürümeliyiz. Üst geçit bulunan yerde üst geçidi kullanmalıyız. Trafik ışıklarına göre hareket etmeliyiz. Duran araçların önünden veya arkasından geçmemeliyiz. Bazen de karşımıza trafik levhaları ve işaretleri çıkar. Bu trafik levhalarının anlamlarına göre hareket etmeliyiz.
                                                       HAYIR DİYEBİLİRİM
Tanımadığımız kişilere karşı çok dikkatli olmalıyız. Çünkü bu kişilerden bazıları kötü niyetli olabilir. Bize zarar verebilirler. Bu kişilerin davet ve ikramlarını asla kabul etmemelisiniz. Bu teklifleri etkili bir şekilde reddetmelisiniz. Bazı arkadaşlarınızda size kabul edemeyeceğiniz önerilerde bulunabilirler.  “Bugün okula gitmeyip parka gidelim.” diyebilirler. Bu tür teklifleri kesinlikle hayır diyerek kabul etmemelisiniz. Bunun yanlış bir davranış olduğunu   söylemeliyiz.
                                                                                  OKUL YOLUNDA
Bir arada yaşadığımız için hemen hemen her gün bir takım sorunlarla karşılaşırız. Okula geliş gidişlerimizde, okulda veya mahallemizde oynarken bir takım sorunlar yaşamışızdır. Öncelikle bu sorunlarımızı konuşarak çözmeliyiz. Sorun bizim çözemeyeceğimiz kadar büyük ise okulda öğretmenimizden, evde ailemizden yardım alarak çözmeliyiz. Bizden büyük ya da bizim kadar olan çocuklar eşyalarımızı harçlıklarımızı almak isteyerek bize zarar verdiğinde mutlaka bunu büyüklerimize bildirmeliyiz. Haksızlığa hiçbir zaman müsaade etmemeliyiz.
                                                                                 SANA GÜVENİYORUZ
Kulüp çalışmalarında arkadaşlarımızla bir araya geliriz. Üyesi olduğumuz kulübe göre çalışmalar yaparız. Çalışmalar sırasında etkili olmalı ve sorunlara alternatif çözümler üretmeliyiz. Bunu yaparken diğer arkadaşlarımızla birlikte hareket etmeliyiz. Kararları birlikte almalıyız.
 Sınıfımızdaki veya okulumuzdaki öğrencilerin mutlu olması için kulüp olarak fikir üretebiliriz. Ortaya güzel çalışmalar koyabiliriz. Ayrıca grup üyesi olarak arkadaşlarımızın güvenini kazanmak çok önemlidir. Bunun için insanlara karşı saygılı, dürüst, anlayışlı, yardımsever ve sevgi dolu olmalıyız.
                                                                                BANA GÜVENİYOR MUSUNUZ?
Bazı çalışmalarımızı grup halinde yapmamız gerekir.  Herkes dürüst, başarılı, görev ve sorumluluklarının bilincinde olan, yalan söylemeyen kişilerin kendi grubunda yer almasını ister. Herkes bu özelliklere sahip olan arkadaşlarına güvenir ve sever.  Bu özelliklere sahip olan kişiler herkesin güvenini kazanmıştır. Bizlerde arkadaşlarımızın güvenini kazanmak için dürüst derslerinde başarılı, görev ve sorumluluklarını yerine getiren verdiği sözü tutan kişiler olmalıyız.Yorum Gönder

 
Top