0

Maddeni Nasıl Niteleriz?
Maddeleri sertlik, yumuşaklık, esneklik ve kırılganlıklarına göre niteleyebiliriz. Çevremizde gördüğümüz birçok maddeyi sert-yumuşak, esnek- kırılgan, pürüzlü – pürüzsüz olarak nitelemek mümkündür.Maddelerin bazılarını da rengine kokusuna ve tadına göre tanımlayabiliriz. Maddeleri kullanım alanlarına göre de tanımlayabiliriz. Su geçirmez maddelerden şemsiye, yumuşak ve su tutabilen maddelerden havlu. Yumuşak ve su tutan maddelerden yani süngerlerden temizleme aracı. Yumuşaklığını kullanarak yataklar yapabiliriz.
 Maddeler suda yüzme-batma ve ıslanma-kuru kalma gibi özelliklere de sahiptir. Maddelerin suda batmama veya yüzme özellikleri büyüklüklerine bağlı değildir. Çok büyük gemiler suyun üzerinde yüzüp batmazken gemilerin çıpaları gemiyi sabitlemek için suya batar.
Birçok maddenin suda yüzüp yüzmediği veya suya batıp batmadığını deneyler yaparak gözlemleyebiliriz. Sudan batan maddelere toplu iğne, makas, kalemtıraş,  tükenmez kalem gibi birçok madde örnek olarak verilebilir. Suda batmayan maddelere ise, plastik eşyalar, mantar tıpalar, pet şişeler, şişe kapakları suda batmaz.
 Kazak, hırka, sünger, havlu gibi maddeler özelliklerinden dolayı suyu içerisine hapsederken, plastik, cam ve naylon gibi maddeler ise suyu içerisine hapsetmez. Bunun için ıslak yüzeylerin silinmesinde suyu içerisinde tutabilme özelliğine sahip maddeleri kullanmalıyız.
Maddeleri mıknatıs tarafından çeken maddeler ve mıknatıs tarafından çekilmeyen maddeler olarak ta nitelendirebiliriz.

Kısaca maddeleri nitelemek için şu yöntemleri kullanırız.
* Sertlik-yumuşaklık
* Pürüzlü- pürüzsüz olması
* Esnek – kırılgan olması
* Suda yüzen- suda batan
* Suyu içerisine hapsedebilen - suyu içerisine almayan
* Mıknatıs tarafından çekilen – mıknatıs tarafından çekilmeyen
* Tadına ve kokusuna bakılarakYorum Gönder

 
Top