0

1-  Sıcaklık Nasıl Ölçülür?

Sıcaklıkları ölçmek için kullanılan araca termometre denir. Havanın sıcaklığı ile vücudumuzun sıcaklığını ölçtüğümüz termometreler farklıdır. Termometreler kullanım alanlarına göre farklılık gösterir. Sıcaklık “ derece” birimi ile ifade edilir. °C ( derece selsiyus) ile gösterilir.
Termometreler ölçeklendirilmiş ince cam boru içerisinde alkol bulunur. 
Termometre, sıcaklığı ölçülecek madde ile temas ettiğinde alkol, ince cam boru içerisinde yükselir veya alçalır. Maddenin sıcaklığı ne kadar yüksekse alkolün yükselme miktarı da o kadar fazla olur. Madde ne kadar soğuksa alkol seviyesi o kadar alçalır. Alkol seviyesi sıfırın altına düştüğünde sıcaklık değeri, “ sıfırın altında” şeklinde tanımlanır.

Soğuk kış günlerinde eviniz ve vücudumuz dışarıdaki havaya göre daha sıcaktır. Sıcak bir ortamdan soğuk bir ortama çıktığımızda vücut sıcaklığımız azalır.
Maddelerin sıcaklığının, ısındığında arttığını, soğuduğunda ise azaldığını gözlemleyebiliriz.

 2- Isınma ve Soğumanın Sonuçları
Maddeler ısı karşısında hal değiştirirler. Su soğutulduğunda katı haldeki buza dönüşür. Yine katı haldeki margarin tavanın içerisinde ısıtıldığında eriyerek sıvı hale dönüşür. Çevremizde bulunan birçok madde ısı alışverişi sonrasında erir veya donar. Maddenin hallerinde değişikliğe neden olur.    Yorum Gönder

 
Top