0

Hava durumu bize gün içerisinde havanın nasıl olacağını bildirir. Biz de bu bilgilere göre gün içerisinde yapacağımız işleri düzenleriz.
Hava durumunda havanın; sisli, güneşli, rüzgârlı, karlı, yağmurlu, bulutlu, parçalı bulutlu, karla karışık yağmurlu olmasını bize haber verir.
Hava durumuna göre ulaşım araçlarında aksamalar olabilir. Bu aksaklıkları daha önceden haber alabilirsek, alternatif ulaşım araçlarını kullanırız. Mesela aşırı lodosla  (rüzgârla ) vapur seferleri iptal edilebilir. Bu durumda kara taşıtlarını kullanabiliriz. Olumsuz hava olayları sonucunda uçak seferleri de iptal edilebilir.
Ülke genelinde hava tahmin raporları hazırlanır. Haritalar üzerinde bir takım semboller kullanarak hava tahmin raporları hazırlanır. Biz hangi bölgenin hava durumu ile ilgileniyorsak o bölgenin harita üzerindeki kullanılan sembollerine bakarak hava durumu hakkında bilgi sahibi oluruz.
Hava olayları özellikle çiftçiler, denizciler ve genel olarak insanlar günlük yaşamlarında zorluk çekmemek için önlem alırlar. 
Hava olayları; ısınma, soğuma, rüzgâr, yağış, sis gibi atmosferde meydana gelen olaylardır.
Hava durumu ise; bir yerdeki sıcaklık, yağış, rüzgâr gibi hava olaylarının kısa süre içerisinde gösterdiği durumdur. Hava tahmin raporları hava durumu bilgilerine göre hazırlanır. 
İklim; hava durumundan farklı olarak bir yerde uzun süre gözlemlenen sıcaklık, yağış, rüzgâr, hava basıncı gibi olayların ortalamasına verilen addır.
Hava durumu bilgilerine, uydular aracılığı ile meteoroloji istasyonlarında yapılan ölçümler sonucunda ulaşılır. Meteoroloji, atmosferdeki hava olaylarını inceleyen bir bilimdir
Rüzgârgülü yardımıyla rüzgârın hızını ve yönünü belirleriz. Bizlerde hava olaylarını gözlemleyerek kendi hava tahmin raporumuzu semboller kullanarak hazırlayabiliriz.Yorum Gönder

 
Top