0

Yaşadığımız çevreyi tanımak çok önemlidir. Çevremizde bulunan evler, ağaçlar, parklar, otoparklar, okullar, alışveriş merkezleri, hastaneler, camiler vb. yapıları ve yerlerini bilmek bize birçok yarar sağlayacaktır. Bu mekân ve nesneleri tanımamız konumumuzu ve yönümüzü bulmada bize yardımcı olacaktır.

 Bir yerin konumunu belirtmek için bir takım çizimler yapabiliriz. Bu çizimleri yaparken belirteceğimiz nesne ve mekânları şekil ve sembollerle gösterebiliriz. Çizimlerimizdeki şekil ve sembollerin anlamlarını ayrıca açıklayabiliriz.
Sembolleri belirledikten sonra yaşadığımız yerin kuşbakışı görüntüsünü kabataslak çizebiliriz. Çizimlerin uygun yerlerine belirttiğimiz sembolleri yerleştirerek çizimimizi yapar ve altına da çizimde kullandığımız işaret ve sembollerin anlamlarını yazar, yön okunu da yerleştirerek kroki çizimimizi tamamlarız.
İbrahim GÜR
İbrahim GÜR
Bir yerin kuşbakışı çizimine kroki denir. Bir mahallenin, sokağın, evin, okulun, sınıfın, odanın vb. yerlerin krokileri çizilebilir. Kroki çizilirken herhangi bir ölçü kullanılmaz kabataslak çizimi yapılır.Yorum Gönder

 
Top