0

TARİHTE TÜRKLERİN OYNADIĞI OYUNLAR

Dedelerimizle bizim çocukluğumuzda oynadığımız oyunlar birbirinden farklıdır. Eskiden farklı oyunlar oynanırken günümüzde farklı oyunlar oynanmaktadır. Ortak olan ise her iki dönemde de oyunun var olduğu bizden sonra gelecek çocuklarında oyunlar oynuyor olacaklarıdır.
Dedemin anlattığına göre çocukluğunda; çelik çomak, topaç, cirit gibi oyunları oynar,  güreş tutar ve köy kahvesine gelen meddahı izlerlermiş. Gölge oyunu olan  Hacivat ve Karagöz’ü izlemeyi çok severmiş. Bu oyunlar dışında köyün gençleri bir evde toplanır;fincan oyunu, yüzük kaçırma yada kukla oyunu oynarlarmış. Kızlar bezden bebekler yapar,ona elbiseler giydirirlermiş. Ayrıca hiç konuşmadan el,yüz ve vücud hareketleri ile oynadıkları lal oyunu oynarlarmış.
Cirit, açık havada atlar üzerinde oynana bir oyundur.
Güreş, ata sporumuz olarak Türklerin Orta Asya’dan göç etmelri sonucunda başka yerlere de yayılmıştır. Her yıl düzenli olarak düzenlenen Kırkpınar Güreşleri güreşe verdiğimiz önemin göstermektedir.
Hacivat ile Karagöz Geleneksel Türk tiyatrosunun gölge oyunu olarak bilinir. Gölge oyunu Türklerin Orta Asya’dan beri oynadıkları oyunlardan biridir.
Meddah, Tek kişilik bir tiyatro oyunudur. Meddah sahneye elinde bir mendil ve sopa,başında da bir kavuk ile çıkar.Yorum Gönder

 
Top