0

Geçmişten Günümüze Aydınlatma Teknolojileri
Ateş bulunmadan önce geceleri aydınlatma aracı olarak yıldızlardan yararlanılıyordu. Hayvan yağlarının ateşte yandığının fark edilmesiyle haznesi taş ve balcıktan yapılan yağ lambaları ulanıldı.

18. yüzyıla kadar yanıcı maddesi değişse de yağ lambaları kullanılıyordu. Cam kullanılmaya başlanınca camdan aydınlatmada da yararlanıldı. Petrol ürünlerinin yakılmasıyla gaz lambaları kullanıldı. Gaz lambaları yakın geçmişimize kadar kullanılmıştır.

Aydınlatmada kullanılan araçlardan biride mumdur. Mumun tam olarak ne zaman kullanılmaya başlandığı bilinmese de I. Yüzyılda iç yağlarından ve koyunların kuyruk yağlarından yapılan mumların kullanıldığı biliniyor.

18. yüzyılda hava gazı ile çalışan lambalar geliştirilince sokaklar aydınlatılmış, fabrika ve iş yerlerinde geceleri de çalışmak mümkün olmuştur.

İngiliz bilim insanı Sör Hampri Davi karbon filamalı ark lambasını icat etmesiyle aydınlatma araçlarında yeni bir çağın başlangıcı olmuştur.

1879’da Thomas Alva Edison ampulü kullanarak elektrikle aydınlatmayı gerçekleştirdi.

İlk floresan lambalar 1937 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Floresan lambalar içerisinde bulunan cıva nedeniyle çöpe atıldıklarında çevre kirliliğine neden olmaktadır. Floresan lambalar akkor lambalara göre daha verimli olsalar da kullanımları tehlike oluşturmaktadır. Led ve halojen lambalar floresan lambaların yerini alması için üretilmiştir. Led ve halojen lambalar aydınlatma teknolojilerinde tasarrufu sağlamak için kullanılmaktadır. Bu lambalar tasarruflu olmalarına rağmen floresan lambalar kadar aydınlatma sağlamamaktadır.


İnsan nüfusunun giderek artmasıyla ihtiyaç duyulan enerji miktarı da artmıştır. Bunun için tasarruflu ampulleri kullanmaya özen göstermeliyiz.
Yorum Gönder

 
Top