0

Ekmeğin ham maddesi buğdaydır.  Buğdak Ekim ya da Kasım aylarında çiftçiler tarafından ekilir. Buğday ekildikten sonra çimlenme döneminde nem, olgunlaşma döneminde ise sıcak ve kurak bir iklime ihtiyaç duyar. Yaz aylarında büyüyüp gelişir. Başaklarında buğday taneleri olgunlaşır. Başaklar olgunlaşınca hasat edilir. Hasat edilen buğday çuvallara doldurularak değirmene veya un fabrikalarına götürülür. Buğday burada un haline getirilir. Unlar fırına yada ekmek fabri,kalarına gönderilir. Un su, tuz ve maya yardımıyla hamur haline getirilir. Hamura şekil verilerek büyük fırınlarda pişirilerek ekmek haline getirilir. Ekmekler fırın raflarında veya marketlerde satışa sunularak buğdayın ekmek olma yolundaki yolculuğu sona ermiş olur.

Ülkemizde üretilen buğdayın bir kısmı yurt içerisinde ekmek üretiminde kullanıldığı gibi artan kısmı ise yurt dışına ithal edilerek satılır.
Un haline getirilen buğdaydan sadece  ekmek üretilmez. Bisküvi, makarna ve hamur işlerininde ham maddesi buğdaydır. Dünyada makarna üretiminde ülkemiz beşinci sıradadır.

Bir ürünün üretimi ve tüketimi arasında geçen süreç ekonomi olarak adlandırılır. Ekonomi ile ilgili yapılan bütün faaliyetlere de ekonomik faaliyet denir. Ekonomik faaliyetlerle ihtiyaçlar karşılanır, üretim üretim sağlanır, gelir elde edilir, meslekler oluşturulur ve bütün bunların sonucu ülke ekonomisi gelişme gösterir.
Ekonomik faaliyet olarak adlandırılan üretim, dağıtım ve tüketim faaliyetleri, belirli meslek sahipleri tarafından gerçekleştirilir. Meslek belli bir eğitim ile kazanılan, sistemli bilgi ve becerilere dayalı, kurallarla belirlenmiş bir iştir. 
Ekmeğin öyküsünde yer alan meslekler,
Çiftçi; Ekim ve biçim işlemlerini gerçekleştirir.
Ziraat Mühendisi; Kaliteli ürünlerin yetiştirilmesi için çiftçilere yardımcı olur.
Nakliyeci; Buğdayın unun ya da ekmeğin taşınma işlemlerini gerçekleştirir.
İşçi; Buğdayın un haline gelmes, ekmeğin mayalanıp şekillendirilmesi gibi görevlerini gerçekleştirilir.
Gıda Mühendisi; Soframıza gelen ekmeğin sağlıklı ve besin değerinin yüksek olması için çalışır.
Muhasebeci; fabrikea çalışanlarının ücretlerini hazırlar.
Market sahibi; Ekmeği fabrikadan alıp markette satar.
Bunun dışında başka mesleklerde vardır. Bunlarıda kısaca şöyle özetleyebiliriz.
Boyacı: Evlerimizin duvarını boyar.
İnşaat mühendisi: Temel ihtiyasçlardan barınma ihtiyaçımızı karşılamak için çalışır.
Kameraman: Yaşanan olayların kaydedilmesini sağlar. 
Mimar: Çeşitli yapılarıve yaşadığımız evleri tasarlar.
Eczacı: Sağlık sorunlarının giderilmesi için gerekli ilaçları satar.
Polis; İnsanların güven içinde yaşamasını sağlar.
Avukat: Toplum içindeki insanların birbiriyle ve devlet ile olan sorunlarının yasalara uygun olarak çözülmesi için çalışır. 
Doktor: Hastalara teşis koyar, insanları tedavi eder.
Çicekçi: Çeşitli çiçeklerin bulunduğu dükkanda çiçek satar.
Öğretmen: Okuma yazma öğretir. Bireyleri, eğitim ve öğretim yoluyla hayata hazırlar.

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekmek Soframıza Nasıl Geliyor ile ilgili gelen aramalar;
ekmeğin yapım aşamaları, ekmek yapım aşamaları resimli, ekmeğin yapım aşamaları listesi, ekmek yapım aşamaları 3 madde, ekmeğin yapım aşamaları madde madde, ekmeğin tarladan soframıza geliş hikayesi kısaca, ekmeğin yapım aşamalarını listeleyiniz, ekmeğin yapım aşamaları 7 taneYorum Gönder

 
Top