0

Her yıl olduğu gibi bu yıl da ailece nereye tatile gitsek acaba diye düşünmektesiniz biliyorum. Biz de sizin gibi bu konu üzerine iyice düşündük. Ve bu yıl Avşa Adası'na tatile gitmeye karar verdik. Önce biraz araştırma yapmak gerekti tabi ki. Şimdi Avşa Adası'na tatile gidip gelmiş ve memnun kalmış biri olarak sizleri de bilgilendirebilirim. Aklınızda kalmış bazı karanlık noktaları aydınlatabilirim belki.

Tatile gitmeden önce sizin tatil anlayışınızın ne olduğu çok önemli. Mesela kimi insanlar deniz sever, kimileri ise dağ havası. Kimi insanlar bol eğlence ve gürültüyü tercih ederler, kimileri ise daha fazla sessizlik ve huzur... Aile ortamı ve sessizlik ise tercihiniz, Avşa sizin için... Bol gürültü ve eğlence ise, yine Avşa sizin için ideal bir tercih... Nasıl olur diyorsanız, ada her imkanı içerisinde barındırıyor diye karşılık verebilirim size. Hem sessizlik ve huzur, hem eğlence ve aktiviteler.

Adanın bir tarafı sessiz sakin koylar ve köylerle dolu, diğer tarafı ise daha hareketli eğlence mekanları ve aktivite merkezlerini ihtiva ediyor. Dilerseniz kimseciklerin olmadığı bir koyda ailenizle deniz ve kumun tadını çıkarabilirsiniz, dilerseniz büyük ve uzun plajında kalabalık bir ortamda denize girip güneşlenebilirsiniz. Ancak sakin koylara ulaşmak için biraz yol yapmanız gerekir ki, bunun için ya aracınızla geleceksiniz ya da minibüsleri kullanacaksınız. Adaya araçla gelme şansınız da var tabi ki Yenikapı iskelesi üzerinden İdo araçlarını kullanarak gelebilirsiniz, araçla geleceğim diyorsanız Tekirdağ iskelesi üzerinden gelmeniz gerekiyor.

Biz aile olarak tatil yapmayı düşünüyorduk. Üç önemli faktör kafamızda vardı. Bunları bir araya getirirsek tatil için uygun bir yer bulduk demekti. Bizler bu üç faktörü Avşa'da bulduk. Bunlar;

1- Sessiz ve sakin olmalıydı; Bulunduğunuz yer Avşa merkez kısmı ise bu çok mümkün değil. Ancak yine de merkezin uzak noktaları gayet sakin oluyor ve sizi tatmin ediyor. Biler böylesi bir uzaklığı tercih ettik. Ve hem merkezi konumdan faydalandık, hem de sukuneti hissettik. Ancak adanın diğer tarafında bir çok bakir alan mevcut. Daha çok sukunet diyorsanız, değerlendirilecek bir çok otel-motel ve apart bu köylerde var.

Tabi ki ben eğlence istiyorum diyorsanız Avşa merkezde barlar ve eğlence mekanları çok fazla. Burada meraklısına alem yapmak için sayısız seçenek var. Biz tercih etmesek de merak edenler için bunu da belirtmekte fayda var. Yemek yemek için ise yine sayısız restoran ve fast food tarzı yerler var. her bütçeye uygun yemek seçenekleri gerçekten buraya gelen ziyaretçileri memnun edecek düzeyde. Apart sitili konaklamalarda tabi ki yemeğinizi evde yapabilirsiniz.

2- Denizin ve sahilin güzel olması; Biliyorsunuz bir çok yer tatil için güzeldir, fakat deniz ve sahil aynı ölçüde güzel olmayabilir. Sizler de bizim gibi deniz tutkunu iseniz, elbette temizlik ve dalgasızlık gibi kriterleriniz olacak. Avşa Adası'nın denizi özellikle bu açıdan ön plana çıkıyor. Gerçekten oldukça temiz ve dalgasız bir denizi var. Yalova'nın yosunlu, Marmara'nın pis, Karadeniz'in hırçın ve dalgalı denizleriyle kıyaslanmayacak kadar harika bir denizi var. Plajı çok geniş olmasa da oldukça uzun ve tatmin edici. Bir çok şemsiye ve şezlong da var. Dilerseniz bunları 5-10 tl gibi cüzi ücretlerle kiralayabiliyorsunuz.

Yine deniz üzerinde tekne ve jet ski kiralayabilir, deniz bisikletine binebilirsiniz... Farklı deniz sporları için yeterince çok alternatif ihtiva ediyor.

3- Tabi ki ucuzluk ve kalite; Zor kazanan insanlarız ve tatil için çok az bir bütçemiz oluyor. Bu küçük bütçe ile daha uzun ve kaliteli bir tatil yapmaya çalışıyoruz. Bir çok faktörü düşünmek zorundayız. Öncelikle ulaşım maliyeti önemli. İstanbul'dan gelen tatilciler için ki İstanbulluların en çok tercih ettiği yer olma özelliği taşıyor Avşa, ulaşım maliyeti oldukça ucuz. Aynı zamanda kısa ve zahmetsiz.
Avşa Adası'na ulaşım nasıl mı? Feribot ile Yenikapı ve Avcılar üzerinden 3 saatte Avşa'da oluyorsunuz. Çocuklar ücretsiz, öğrenciler, öğretmenler ve yaşlılar indirimli bir şekilde bilet alabiliyorlar. Biz 3 yetişkin, 2 çocuk ve bir öğrenci için 470 tl ödedik gidiş dönüş. Bu da oldukça uygun bir rakam.

Yine ulaşım sonrası apart ücretleri önemli. Biz 100 tl ye bir oda kiraladık ve bu oda içerisinde mutfak eşyası dahil her şey vardı. Yemeklerimizi kendimiz yaptık ve yedik. Bunu masraftan saymıyorum çünkü evimizde de olsa aynı şeyleri yiyecektik. Ancak şunu sorduğunuzu duyar gibiyim; peki alışveriş ucuz mu? Evet ucuz. Bir çok market seçeneği var. Bim, Şok, A101 gibi ucuz alışveriş yapabileceğiniz marketlerin tümü mevcut. Hem alışverişinizi ucuzca yapabilir, hem de kolayca yemeğinizi odanızda pişirebilirsiniz.

Başka sorunuz olursa konu altından memnuniyetle cevaplayabilirim.

İnşallah yazı sizin için faydalı olmuştur. Diğer tatil yerlerinin tanıtımını da zamanla yapmaya devam edeceğiz. Hepiniz huzur dolu tatiller...Yorum Gönder

 
Top