0

Yaz dönemi malum hepimiz için deniz, kum, güneş üçlüsünü doyasıya yaşamanın adıdır. Hemen herkes soluğu bir kaç kere denizlerde alır, ya da tatil için sahillere akar. Ben de sizler gibi bu yaz bir kaç gün ailemle tatile çıktım. İlk dört gün çok iyi ve eğlenceliydi. Bol güneş ve denize doyduk. Ancak beşinci gün işler değişti. Galiba artık tatil bitmişti...

Bu kadar denize girip kulak tıkacı kullanmasak olacak durum bellidir. Kulak iltihabı kronik bir sorun olarak ortaya çıkar. Kulak içine kaçacak bir kaç mikroorganizma, kulakta iltihabik bir durum oluşturur ve sonrası duymayan bir kulan ve ağrı... Ve işte bu durum tatilin sonunu getirebilir sizin için...

Deniz suyundan kulak iltihabı oluşması nasıl önlenir ve tedavisi nasıl olur diye araştırdım. Öncelikle iltihabik bir durum oluşmasın diye kulak tıkacı kullanmanızı tavsiye ederim. Bu tıkacın kulak yapınıza uygun olması daha sonra başka sorunların ortaya çıkmasını önleyebilir. Seçici olmakta fayda var.

Peki su kaçtı, olan oldu ve artık kulağımızda iltihap var ne yapacağız? Öncelikle geleneksel bir kaç yöntemi anlatayım. Bir ikisini ben de denedim.

1- Kulağa sıcak pres yapmak; Fazla sıcak olmasın kulağınızı yakabilirsiniz. Bir havluyu ısıtmak yöntemiyle kulağınıza koyar ve iltihabın azalmasını sağlayabilirsiniz.

2- Kulağa ılık zeytinyağı damlatmak; Zeytin yağını sıcak su ile ılıtıp kulağınıza bir kaç damla damlatabilirsiniz. Bu yöntem eskiden beri iltihabı azaltmak için kullanılır ve faydası vardır. Ancak fazla sıcak olmamalı. Ilık zeytinyağı olmalı.

3- Kulağa sarımsak suyu damlatmak; Bir kaç tane sarımsağı ezerek suyunu çıkartıp kulağa damlatabilirsiniz. Biliyorsunuz sarımsaktaki antibiyotik etkisi kulağınızdaki iltihabın tedavisinde endike olacaktır.

Gelelim sorunun en kestirme tedavi yöntemine. Kulak iltihabının en kolay tedavisi şu şekilde olur.
Hemen en yakındaki bir sağlık ocağına gider ve sorunu doktorunuza söylersiniz. Doktorunuz büyük ihtimalle size antibiyotik yazacak ve iltihabın kurumasını sağlayacaktır.

Ancak şu sıralar antibiyotik kullanımı çok sınırlandırıldığı için kulak damlaları ile sorunu çözme yoluna da gidebilir. Ben bu durumu yaşadım. Doktorumun bana yazdığı iki kulak damlası şunlar; ONADRON ve GENTAGUT ...

Onadron ve Gentagut en yaygın kulak ve göz damlaları. Bunları eczaneler genelde reçetesiz de veriyorlar. Direk olarak eczaneye gidip çok pahalı olmayan bu damlaları alabilir hatta yaz öncesi önlem olarak yanınızda taşıyabilirsiniz. Tabi ki en doğrusu doktor tavsiyesi ile ilaç kullanmaktır. Burada tercih size kalmış...

Allah hepimize şifalar versin...Yorum Gönder

 
Top