0

Yaz aylarında sıcak havanın verdiği hararetten kurtulmanın ve serinlemenin en güzel yolu denize girmek ve havuza dalmaktır. Aşırı nemden hepimiz bunalmış durumdayız. Ya soğuk su ile duş alacağız ya da tatil beldelerine akın dip deniz ve güneşin tadını çıkaracağız. Ben de ikinci seçeneği seçenlerdenim.

Bu yaz her yaz olduğu gibi tatil için güzel bir mekan seçerek kendimizi denize ve güneşe bıraktık. Ancak sıcaklık tahminimizin çok üstüne çıkınca güneş kremimizin faktoriyeli beni korumaya yetmedi. Güneşte fazla kalınca hepinizin tahmin ettiği gibi yanmaktan kurtulamadım. Güzelce bronzlaşalım ve güneşin tadını çıkaralım diye geldiğimiz tatilin bir kaç günü bu şekilde acılar içinde geçti. Deri hızla kızarmaya başladı. Sonra kaşıntı ve acı, gece uyuyamama gibi bir çok dert birbirini kovaladı. Sonuç acıyla geçen bir tatil ve amele yanığı diye tabir edilen bir cilt:(

Eminim bu yaz bir çok kişi benimle aynı dertten muzdariptir. Ben de yaşadıklarımı ve güneş yanığına karşı yapılması gerekenleri araştırdığım kadarıyla sizlerle paylaşmak istedim. Öncelikle geleneksel tedavi yöntemleri üzerine konuşalım, sonra yapılması ve yapılmaması gerekenleri derleyelim.

Güneş yanığı için geleneksel tedavi yöntemleri şunlardır;

1- Öncelikle bol sıvı tüketimi kaybedilen sıvının kazanılması için çok önemlidir.
2- Aloe Vera jeli kullanılabilir.
3- Taze salatalığı doğrayarak yanık bölgeye koymak kaybedilen nemi tekrar geri kazandırmaya yardımcı olacaktır.
4- Elma sirkesi: Elma sirkesinin sulandırılarak cilde uygulanması yanma hissini azaltacak ve sizi rahatlatacaktır.
5- Doğal zeytinyağı bir çok mucizevi etkiye sahiptir. Yanmış bölgeye uygulanması deriyi yumuşatacak ve sizi rahatlatacaktır..
6- Siyah çayı soğutarak deriye uygulamak da fayda sağlayan yöntemlerdendir.
7- Bir bezi soğuk su ile ıslatarak yanmış bölgeye uygularsanız, yanma hissini azaltacak, derideki harareti alacaktır.

Güneş yanığı durumlarında yapılmaması gerekenler;

1- Güneş yanığı önemli sorunlar ortaya çıkarabilir. Bu sebepten dolayı öncelikle doktora gitmekte fayda vardır. Ağır durumlarda kendi başınıza uygulamalar yapmayın.
2- Deriye direk olarak buz kompresi yapmamak gerekir.
3- Kavrulmuş ya da su toplamış deriye yoğurt ya da diğer nemlendiricileri sürmek tehlikeli olabilir. Acil olarak doktora başvurmalısınız.

Son olarak güneş yanığı genellikle ağır travmalar oluşturacak bir durum değildir. Çok nadir olarak ağır sonuçlar oluşturabilir. Bu anlamda panik yapmak yerine tedavi yöntemlerini araştırarak uygun tedaviyi uygulamalı ya da en yakın bir doktora başvurmalısınız.

Güneşe çıkmadan önce güneş koruyucu losyonları kullanmak çok önemlidir. Bu hem sizi hem güneş yanığından korur, hem de cildin maruz kalacağı zararlı ışık türlerine karşı sizin için koruma sağlar.
Ancak uygun faktöriyelli ürünler kullanmalı ve kaliteden taviz vermemelisiniz. Güneşin aşırı yakıcı olduğu anlarda en az 30-50 faktöriyellik yüksek koruma etkisine sahip ürünler kullanmalısınız. Özellikle çocukları yüksek etkili koruyucularla kremlemelisiniz.

Güneş ışığına maruz kaldıktan sonra ortaya çıkacak tek şey yanma değildir. Bazen tuzlu su ve güneşin aşırı deri kaşıntısı gibi bir yan etkisi de olur. Cilt kaşıntıları gerçekten rahatsız edicidir ve hem kaşımaktan cildinizi yaralayabilirsiniz, hem de gece uykusunu size unutturabilir. Bu kaşıntı sonrasında çaresizlikten ağlayanlar bile olur.

Güneş sonrası alerjik olarak cilt kaşıntısında cildi soğuk su ile yıkamak, yani soğuk duş almak faydalı olabilir. Yine Antihistaninik kaşıntı önleyici şuruplar kullanılabilir. Bunun için doktorunuza başvurabilirsiniz. Kortizonlu kremler nemlendirici kremlerle karıştırılıp uygulanabilir. Pişik önleyici kremler de kaşıntıyı kesmekte etkili olabilir.Yorum Gönder

 
Top