0

Okul öncesi eğitimde velilerin en çok zorlandığı husus, ihtiyaç listesinin karşılanmasıdır. Öğrenci okula kayıt olduktan sonra, ilk gün ele sıkıştırılan bu uzun ihtiyaç listesi, bir çok velinin gözünü korkutabilir.

Bir kırtasiyeye bu ihtiyaç listesini verip fiyat öğrenmek isteseniz 250-400 tl üzerinden bir rakamla karşılaşabilirsiniz. Bu da sene başı bütçenizi aşan ciddi bir para olabilir. O halde yapılması gerekenler nelerdir?
Öncelikle okul idarelerinin bu listeleri odaklarken biraz daha insaflı olmaları gerekmektedir. Öğrencinin çok az kullanacağı bir üründen en az üç katını istemek yanlış bir tutumdur. irinci kademe öğrencilerinden para toplayamayan okul idareleri, anasınıfını bir kazanç kapısı gibi görmekteler. Bu da ciddi bir sıkıntı olmakta. Zaten Anasınıfı aidatı 50-150 tl arası bir rakamdır. Bu Okullar için bir kazançtır ki, bu paranın büyük bölümü okullarca başka amaçlar için kullanılmaktadır. O halde veliyi ikinci bir kere bu şekilde şişirilmiş ihtiyaç listeleri ile yormanın anlamı yoktur.

Veliye düşen ise iyi bir fiyat araştırması ve pazarlıktır. 300 lira fiyat çıkarılan bir listenin kar marjı minimize edildiğinde 200 liraya düşebildiğini unutmayın. Ben kendi çocuğum için toptancıdan tüm malzemeleri 125 liraya malettim. Diğer temizlik ve bakım ürünleri de toptancılardan tedarik edilebilir. Bölgenizde bulunan toptan satış yapılan yerleri araştırırsanız sonuca kısa yoldan ulaşabilirsiniz. Bunu birkaç veli bir araya gelerek de yapabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili soru ya da önerilerinizi yorum kısmından bize iletebilirsiniz.Yorum Gönder

 
Top